Historie lázní II.: Největší rozmach Lázní Kostelec
Druhý díl naší série o historii Lázní Kostelec se nese ve znamení kulturního a léčebného rozvoje lázeňského místa i okouzlující architektury nově vybudovaných lázeňských vil. Převratným byl totiž pro Lázně Kostelec rok 1899, kdy areál koupil kroměřížský doktor Jan Kovář společně se svým nevlastním bratrem Filipem Mašláněm a jeho manželkou Františkou. Lázně byly přebudovány na moderní léčebné středisko, které dokonce převyšovalo požadavky tehdejší doby. Na konci 19. století zde totiž byly pod vedením zkušeného ředitele luhačovických lázní MUDr. Františka Veselého, který stál u zrodu moderního lázeňství v Luhačovicích, zavedeny nové balneologické léčebné metody.
Kostelecké léčebné středisko se nejdříve sestávalo z budovy lázní a z velké centrální budovy střediska, kde se nacházela recepce a ubytování pro hosty. V roce 1903 ale byly lázně rozšířeny o dvě lázeňské vily Max a Moritz s ubytovací kapacitou 55 lůžek a o kapli. Lázeňské vily a kaple byly vybudovány ve stylu tzv. selské secese podle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče. Slavnostní svěcení všech tří budov proběhlo 21. června 1903 a i podle dochované fotografie si lze povšimnout, že se jednalo o významnou kulturní akci, kterou si nenechaly ujít stovky lidí.
Lázeňští hosté se tak v Kostelci mohli ubytovat buď v lázeňských vilách Max a Moritz, nebo v centrální budově, kde se nacházela i recepce. Blahodárné procedury se poskytovaly jednak v lázeňské budově, ale také v lázeňských vilách – v suterénu obou vil byly vany, kde se prováděla léčba sirnou vodou z blízkého pramene. Slavnou historii Lázní Kostelec si můžete připomenout díky pobytům, které výběrem procedur odkazují na dlouholetou tradici lázeňství v Kostelci. Těmito pobyty jsou například Kostelecká ochutnávka, Tradiční seniorský pobyt nebo Koupelová variace.
A tak třebaže bývá za zlatou éru tuzemského lázeňství považováno až období po první světové válce, Lázně Kostelec se i díky okouzlujícím lázeňským vilám staly už v průběhu prvních let 20. století kulturním centrem kraje s bohatým společenským životem, v sezóně navíc s pravidelnými koncerty. O nedělích a svátcích je navštěvovalo až 1 500 lidí. Ti se procházeli krásným předhůřím Hostýnských a Vizovických vrchů a popíjeli smradlavou sirnou minerálku z pítka v parku před budovou lázní. Neodmyslitelnou součástí lázeňského komplexu byla také křížová cesta s kaplí svaté Anny. Tato bílá kaple s dřevěnou střechou a zvoničkou byla postavena roku 1878 na kopci Vršek nad Kostelcem, díky čemuž se z kaple stalo oblíbené poutní místo s krásným výhledem do okolní přírody. Krásné dobové fotografie lázeňského areálu si můžete prohlédnout v bohaté galerii níže.
Ovšem nic nemůže trvat věčně a tak i období rozmachu Lázní Kostelec pod taktovkou doktora Kováře a manželů Mašláňových skončilo. V roce 1910 přešly Lázně do majetku nově ustavené akciové společnosti s názvem Lázeňské družstvo Kostelecké, které však brzy upadlo do takových finančních potíží, že již 15. září 1913 prodalo lázeňský komplex za 123 tisíc korun hraběnce Charlottě Seilernové, která byla jejich vlastníkem až do roku 1948.